2.2 Patologické stavy vyvolané vlivem horkého klimatu
Úpal (tepelný úžeh, heat stroke)
Je důsledkem selhání termoregulace s následným přehřátím organizmu. Příčinou bývá nadměrná teplota a vlhkost prostředí často ve spojení s větší fyzickou námahou. Úpal se projeví náhlou bolestí hlavy, pocitem nesnesitelného tepla a po krátkém období nadměrného pocení dojde k zástavě tvorby potu. Nemocného je třeba přenést do chladné místnosti a ochladit osprchováním vlažnou vodou. Prevencí úpalu je nošení vzdušného oděvu, časté sprchování a oplachování chladnou vodou a pití dostatečného množství nepříliš chladných nápojů.
Úžeh (sluneční úpal, sun stroke)
Je stav podobný úpalu, který vzniká při pobytu na slunci a to zvláště není-li hlava chráněna před slunečními paprsky. Na kůži bývá solární dermatitida různého stupně.
Kolaps z horka (heat syncope)
Je ortostatický kolaps buď z dlouhého stání v horku či po prudké změně z horizontální do vertikální polohy v důsledku výrazné periferní vazodilatace.
Vyčerpání z horka (heat exhaustion)
Vzniká především u nedostatečně aklimatizovaných osob během tělesné námahy či při ztrátě tekutin, např. v důsledku průjmu nebo zvracení. Při nadměrném pocení dojde buď k převážné ztrátě vody anebo k převážné ztrátě soli. Tělesná teplota je spíše snížená, krevní tlak nízký a kůže je vlhká, bledá a studená. Léčebně se podávají tekutiny chudé na elektrolyty (slabý čaj, infuze nízkoprocentních cukerných roztoků). Při léčbě vyčerpání s deplecí soli se přidává na 0,5 litru tekutiny 3 g soli, tj. asi polovina čajové lžičky.
Křeče z horka (heat cramps)
Vznikají spíše u mladších lidí při fyzické námaze v horkém prostředí v důsledku hydrominerální nerovnováhy. Nejčastěji postihují flexory prstů a opakují se v krátkých intervalech. Léčebně je třeba doplnit ztráty vody a elektrolytů a nemocnému zajistit klid v klimaticky vhodném prostředí.
Únava z tropů (kalasténie)
Vzniká v prvých dnech pobytu u osob přijíždějících z mírného do tropického pásma. Projeví se bolestí hlavy, poruchami spánku, zvýšeným pocením, nápadnou únavností a sníženou pracovní výkonností. Při správné životosprávě se stav zpravidla během 1 až 2 týdnů upraví.
Tropické potničky (prickly heat, miliaria rubra)
Vznikají retencí potu ve vývodech potních žlaz, které jsou ucpány rohovými čepy. V místech zvýšeného pocení se objeví svědivá nesplývavá makulopapulózní vyrážka s drobnými puchýřky. K léčbě se užívají mentolový či salicylový líh a antiseptické pudry. Prevencí je nepít horké tekutiny, nosit vzdušný oděv a častěji měnit prádlo. Osoby trpící potničkami se nemají koupat v moři.