Je vyžadována podpora jazyka JavaScript

Některé stránky na tomto webu vyžadují podporu jazyka JavaScript. Váš webový prohlížeč jazyk JavaScript nepodporuje nebo jazyk JavaScript není povolen.

Chcete-li zjistit, zda webový prohlížeč podporuje jazyk JavaScript nebo jazyk JavaScript chcete povolit, přečtěte si nápovědu k vašemu webovému prohlížeči.


IPVZ detailně informoval zástupce odborných pracovišť o své činnosti

Ve středu 27. listopadu proběhlo v kongresovém sále Johanna Gregora Mendela v Hotelu ILF tradiční podzimní setkání vedoucích pedagogických pracovišť IPVZ. Důležitou zprávou pro téměř 80 zúčastněných odborníků byla informace o nově připravovaném studijním informačním systému a kontinuálně se zvyšujícím zájmu o vzdělávání z řad lékařů i farmaceutů.

Hlavním tématem pracovního setkání byly informace o legislativních novinkách, které vstoupí v účinnost od ledna příštího roku a podrobné informace o připravované a teprve vznikající legislativě. Jednalo se především o technické novely v rámci zákona o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta nebo o Vyhlášky o vzdělávání v základních kmenech lékařů.

Ředitelka IPVZ MUDr. Irena Maříková, MBA informovala především o připravovaném odstranění povinnosti absolvování šestiměsíční praxe pro lékaře v rámci specializačního vzdělávání na definovaných pracovištích interních, chirurgických a anesteziologicko resuscitačních, kdy tato praxe se nově stane nepovinnou. Další zmíněnou oblastí byly organizační a procesní agendy, jako například pravidelné setkávání pracovní skupiny koordinátorů specializačního vzdělávání z přímořízených organizací Ministerstva zdravotnictví, která je nově doplněna i o zástupce lékařských fakult a farmaceutrických oborů. Cílem je, aby se při přihlašování lékařů k atestační zkoušce postupovalo jednotně a podle stejných kritérií.

Náměstkyně ředitelky pro nelékařské obory Bc. Libuše Martináková, MBA popsala nově realizované vzdělávací akce v rámci projektu Zaměstnanost Plus. V přípravě je nyní několik nových vzdělávacích programů, například kurzy specializačního vzdělávání Dětské klinické psychologie nebo Klinická embryologie a kurzy Psycholog ve zdravotnictví a certifikovaný kurz Adiktologie pro sestry jsou již ve fázi akreditace. Nelékařský úsek se v oblasti vzdělávání intenzivněji věnuje i sociálně zdravotnímu pomezí, což bude mít pozitivní dopad na pracovníky v tomto oboru.

Náměstkem ředitelky pro IT a digitální transformaci Ing. Zdeňkem Blažkem, MBA byla představena další fáze projektu systému Administrace a jeho plánovaných přínosů pro specializační vzdělávání. Popsal zároveň probíhající celkovou digitalizaci IPVZ. Významným milníkem bylo podzimní spuštění nového testovacího systému pro písemnou část aprobační zkoušky. Byl vybrán osvědčený systém Marast, který již dlouhodobě využívá ČVUT FIT. Na základě podepsaného memoranda o spolupráci byl tento zabezpečený systém upraven pro specifické potřeby IPVZ a úspěšně implementován jako nový testovací systém. Díky tomu se podařilo všechny podzimní termíny zkoušek realizovat již v novém systému, který garantuje 100% auditní stopu pro potřeby následného dokladování.

Náměstkyně ředitelky pro ekonomiku a provoz Ing. Nikol Ivanovová, MBA, MBE informovala o stavebních úpravách a změnách interiérů v budově ředitelství, kde došlo ke kompletní rekonstrukci recepce a vytvoření nového moderního zázemí ve společných prostorech pro klienty IPVZ, kteří do budovy chodí na vzdělávací akce nebo různé odborné zkoušky.

Na závěr pracovního setkání proběhla diskuse se zástupkyněmi Ministerstva zdravotnictví, konkrétně z Odboru ošetřovatelství a nelékařských povolání, Oddělení lékařských povolání
a Oddělení vědy, výzkumu a dotací na vzdělávání, které odpovídaly na konkrétní dotazy, například z oblasti posuzování žádostí o uznání odborné praxe ze zahraničí.

 Příští termín setkání s vedoucími pedagogických pracovišť je plánován na jaro 2025.

Jan Brodský
tiskový mluvčí IPVZ
media@ipvz.cz