Je vyžadována podpora jazyka JavaScript

Některé stránky na tomto webu vyžadují podporu jazyka JavaScript. Váš webový prohlížeč jazyk JavaScript nepodporuje nebo jazyk JavaScript není povolen.

Chcete-li zjistit, zda webový prohlížeč podporuje jazyk JavaScript nebo jazyk JavaScript chcete povolit, přečtěte si nápovědu k vašemu webovému prohlížeči.


Digitální transformace IPVZ: Klíčové projekty a vize do budoucna

Ing. Zdeněk Blažek, MBA

Digitální transformace IPVZ: Klíčové projekty a vize do budoucna

IPVZ prochází v posledních dvou letech zásadní proměnou týkající se většiny jeho činností. Veškeré probíhající změny mají v zásadě jediný cíl. Zvýšit kvalitu a komfort poskytovaných služeb našim klientům a zefektivnit vnitřní procesy Institutu. Klíčovou osobou, která je s těmito změnami dlouhodobě spojena, je náměstek ředitelky IPVZ pro IT a digitální transformaci Ing. Zdeněk Blažek, MBA.

Co vše zahrnuje agenda digitalizace IPVZ a jaké jsou hlavní projekty?

Agenda digitální transformace IPVZ představuje komplexní modernizaci naší instituce prostřednictvím několika klíčových projektů. Stěžejním projektem, který nám byl svěřen Ministerstvem zdravotnictví, je informační systém Administrátor (dále jako systém Administrace), který přináší skutečnou digitální revoluci do oblasti administrace specializačního a nástavbového vzdělávání zdravotnických pracovníků. Tento plánovaný systém není jen běžnou digitalizací – jde o sofistikovanou platformu, která centralizuje a automatizuje veškeré procesy související s postgraduálním vzděláváním zdravotnických pracovníků v České republice.

Jakých oblastí se dotýká a co vše obsahuje?

Systém Administrace obsahuje několik vzájemně propojených modulů. Modul Akreditace zefektivní správu akreditací do plně elektronického podání, Modul Účastníka vzdělávání zajistí přehlednou správu údajů o všech účastnících s primárním důrazem na úzký vztah mezi školitelem a školencem, včetně detailního pohledu na studijní plány v elektronickém eIndexu. Modul Komunikace s centrálním úložištěm vytvořil základní datovou platformu s automatizovaným systémem komunikace a propojením na národní zdravotnické registry, což výrazně zrychlí a zpřehlední veškerou administrativu dle platné legislativy. Moduly Evaluace a Statistiky (pro NZIP) pak poskytnou cennou zpětnou vazbu a data pro další rozvoj vzdělávacích programů.

Kromě systému Administrace pracujete ještě na jakých změnách?

Dalším významným krokem vpřed je v rámci IPVZ také nový service desk ALVAO, který jsme již spustili začátkem listopadu letošního roku. Tento nástroj přináší modernější a uživatelsky přívětivější prostředí pro řešení technických požadavků a podpory. Sjednotí všechny uživatelské žádosti na jediné kontaktní místo. Uživatelé nahlásí incident nebo svůj požadavek, který se automaticky roztřídí a přidělí ke správným řešitelům (workflow management). ALVAO je navíc plně integrován do Microsoft produktů, které tvoří základ naší bezpečné digitalizace. Na tento systém v příštím roce naváže nový elektronický systém DMS, což je nástroj pro správu a oběh dokumentů, včetně OCR modulu pro automatizované vytěžování všech standardizovaných dokladů. 

To jsou systémy pro vnitřní potřeby IPVZ. Existuje kromě systému Administrace i nějaký další pro naše klienty nebo studenty?

Ve spolupráci s ČVUT FIT jsme letos implementovali nový testovací systém MARAST pro písemné aprobační zkoušky. Na základě podepsaného memoranda o spolupráci byl tento zabezpečený systém upraven pro specifické potřeby IPVZ a úspěšně implementován jako nový testovací systém. Díky tomu se podařilo všechny podzimní termíny zkoušek realizovat již v novém systému, který garantuje 100% auditní stopu pro potřeby následného dokladování.

Co zajímavého plánujete na rok 2025?

Pro rok 2025 připravujeme rovněž spuštění nového Studijního informačního systému, který nahradí stávající systém. Ten se totiž aktuálně dožívá téměř 20 let. Souběžně s tím bude v příštím roce probíhat komplexní modernizace kybernetické bezpečnosti, reagující na připravovanou novelu zákona a směrnici NIS2. Tato modernizace zajistí odpovídající úroveň zabezpečení pro všechny naše systémy a data. Po deseti letech také chystáme nový informační systém pro agendu a správu rezidenčních míst, který přinese moderní a efektivní správu této důležité oblasti.

V jaké fázi se jednotlivé projekty nacházejí?

Systém Administrace momentálně vstupuje do klíčové fáze. Úspěšně jsme dokončili rozsáhlou zadávací dokumentaci čítající téměř 600 stran, která detailně specifikuje všechny aspekty budoucího systému. Tento dokument zahrnuje nejen funkční a technické specifikace, ale také podrobné wireframy, dokumentaci API rozhraní pro lékařské fakulty, specifikace přístupových práv a všech uživatelských rolí a datovou specifikaci všech formulářů z portálu EZP.

Podaří se vše stihnout v naplánovaných termínech?

Harmonogram projektu je pečlivě naplánován na celý rok 2025. Začátkem ledna proběhne po vyhlášení výsledků výběrového řízení podpis smlouvy s vítězným dodavatelem, následovat bude intenzivní vývoj systému podle předané dokumentace. A to v součinnosti a dohledu projektového týmu IPVZ, který má projekt od samého začátku na starosti. Významnou fází bude pilotní provoz v období srpna až října 2025, do kterého se mohou dobrovolně zapojit lékařské fakulty, a hlavně jejich absolventi při podání žádostí o zařazení do základního oboru specializačního vzdělávání. Po závěrečné akceptaci v prosinci 2025 je plánováno spuštění ostrého provozu k 1. lednu 2026. Což legislativně podpoří i vznik technické novely zákona.

Lze některý z projektů považovat za klíčový?

Systém Administrace je bezesporu naším prioritním projektem. Jeho význam spočívá v komplexní digitalizaci a automatizaci procesů specializačního a nástavbového vzdělávání. Systém bude provozován jako ISVS (Informační systém veřejné správy) a přináší řadu zásadních benefitů. 

Jedním z nejvýznamnějších přínosů je propojení s externími systémy. Systém bude napojen na národní registry (NR-ZP, NRPZS), ARES, informační systémy lékařských fakult a pověřených organizací. Toto propojení výrazně sníží administrativní zátěž, eliminuje duplicitní zadávání dat a zajistí jejich konzistenci napříč všemi systémy, protože data zadáváte pouze jednou. 

Centralizované úložiště dat a žurnál činností zajistí naprostou přehlednost a transparentnost všech procesů. Systém bude provozován v českém jazyce a významně zjednoduší procesy akreditace a administrace vzdělávání. Datové sklady systému pokrývají všechny klíčové oblasti – od údajů o uživatelích přes akreditace až po dokumenty a historické informace z Evidence zdravotnických pracovníků (EZP), kdy tato data budou do systému Administrace migrována ještě před jeho spuštěním.

Jaké jsou vaše vize pro další digitalizaci IPVZ?

Moje (naše) vize digitalizace sahá daleko za hranice současných projektů. Významným krokem bude vytvoření položkové banky s využitím umělé inteligence. Tento sofistikovaný software posune tvorbu a správu testových úloh na zcela novou úroveň. Systém umožní nejen efektivní tvorbu a recenzi testových položek, ale díky implementaci AI také jejich pokročilou analýzu a optimalizaci.

Bude systém bezpečný?

Kybernetická bezpečnost zůstává naší trvalou prioritou. Komplexní modernizace infrastruktury není jednorázovým projektem, ale kontinuálním procesem. Reagujeme tak na neustále se vyvíjející bezpečnostní hrozby a nové legislativní požadavky, včetně připravované směrnice, např. NIS2.

Dá se definovat konkrétní základní nebo koncový cíl digitalizace IPVZ?

Naším cílem je vytvořit plně digitalizované, efektivní a bezpečné prostředí, které bude sloužit všem uživatelům – od našich zaměstnanců a spolupracovníků napříč všemi pracovišti přes účastníky vzdělávání až po externí partnery. Digitální transformace IPVZ není pouze o implementaci nových technologií, ale především o fundamentální změně v přístupu ke vzdělávání zdravotnických pracovníků. Zavádíme inteligentní systémy, které nejen automatizují rutinní úkony, ale také poskytují pokročilé analytické nástroje pro kontinuální zlepšování vzdělávacího procesu. Rádi bychom díky technologiím vytvořili certifikované kurzy AI ve zdravotnictví, které vnímáme v kompetenčním modelu za velmi zásadní v pojetí budoucích nároků na zdravotnické pracovníky a efektivitu a kvalitu poskytované péče.

Slovo náměstka závěrem:

Všechny naše kroky směřují k jedinému cíli – dále rozvíjet naši moderní vzdělávací instituci, která díky své uznávané historii a přístupu efektivně využívá nejnovější technologie pro podporu kvalitního vzdělávání zdravotnických pracovníků. Tato transformace přinese benefity nejen samotné instituci, ale především všem účastníkům vzdělávání a v konečném důsledku celému systému zdravotní péče v České republice. Osobně mám velkou radost, že mohu být součástí této změny. Velmi se na ni těším a rád bych poděkoval svým kolegům za jejich podporu a nasazení, se kterým na těchto změnách již nyní společně pracují.

Jan Brodský