Je vyžadována podpora jazyka JavaScript

Některé stránky na tomto webu vyžadují podporu jazyka JavaScript. Váš webový prohlížeč jazyk JavaScript nepodporuje nebo jazyk JavaScript není povolen.

Chcete-li zjistit, zda webový prohlížeč podporuje jazyk JavaScript nebo jazyk JavaScript chcete povolit, přečtěte si nápovědu k vašemu webovému prohlížeči.


IMPLEMENTACE, STABILIZACE A ROZVOJ SYSTÉMOVÉHO VZDĚLÁVÁNÍ VŠEOBECNÝCH SESTER A DALŠÍCH NELÉKAŘSKÝCH PROFESÍ V OBORU ADIKTOLOGIE

EU

Dne 1. 3. 2025 došlo ze strany Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví k zahájení realizace projektu s názvem „Implementace, stabilizace a rozvoj systémového vzdělávání všeobecných sester a dalších nelékařských profesí v oboru adiktologie“.

Registrační číslo projektu: CZ.03.02.02/00/24_060/0005326

Doba realizace: 1. 3. 2025 – 29. 2. 2028

Projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost plus a státního rozpočtu.

Předmětem projektu je prostřednictvím tvorby, ověření a implementace nových vzdělávacích programů zvýšit kvalitu a dostupnost vzdělávání sester a dalších NLZP v oboru adiktologie z hlediska současných potřeb těchto oborů a s ohledem na tuzemské i mezinárodní trendy a potřebu koncepčního nastavení specifického vzdělávání zástupců nelékařských oborů v adiktologii. S ohledem na rychlost vývoje je zásadní připravit a vypracovat koncepční návrh rozvoje vzdělávání v adiktologii pro dílčí zdravotnické profese.

ZAMĚŘENÍ A ÚČEL PROJEKTU

Cílem projektu je vytvořit a pilotně ověřit základní vzdělávací programy v oboru adiktologie pro vybrané zdravotnické profese v souladu se současnými trendy a požadavky praxe. Současně pak pilotní ověření certifikovaných kurzů pro nelékařské zdravotnické pracovníky v adiktologii a integrace do širšího systému vzdělávání v nelékařských zdravotnických oborech. 

Současně je nutné vytvořit dlouhodobý realistický a praktický koncepční návrh vzdělávání v ošetřovatelských oborech v adiktologii, kde Česká republika hrubě zaostává za západními zeměmi v této oblasti klinické přípravy a zavádění preventivních a léčebných opatření vázaných na ošetřovatelském procesu (téma je např. současnou prioritou WHO).

Klíčovým cílem je zvýšit dostupnost vzdělávání určeného adiktologům (specializační příprava a certifikovaný kurz) a všeobecným sestrám (certifikovaný kurz) v oblasti prevence a časné diagnostiky a intervence, jako součást připravovaného národního screeningového programu ČR (ve spolupráci s UZIS/MZ).

CÍLOVÁ SKUPINA

  • Poskytovatelé zdravotních služeb dle zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování.
  • Vedoucí pracovníci zdravotnických zařízení, jejichž účast na vzdělávání může podpořit zavádění preventivních a intervenčních opatření.
  • Pracovníci ve zdravotních službách, na které se vztahuje zákon č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování.
  • Pracovníci po získání odborné způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání podle zákona č. 96/2004 Sb. „o nelékařských zdravotnických povoláních“ ve znění pozdějších předpisů.

- nelékařští zdravotničtí pracovníci zejména adiktologové

- sestry v ambulantních a lůžkových zdravotnických zařízení

- všeobecné sestry

- psychiatrické sestry

- dětské sestry

PŘEHLED KLÍČOVÝCH AKTIVIT PROJEKTU

  • KA 1 – Implementační strategie
    • KA 1.1 – Vytvoření implementační strategie
    • KA 1.2 – Realizace implementační strategie
    • KA 1.3 – Vytvoření vzdělávacího standardu v adiktologii pro základní kurikulum pro ošetřovatelství a další vybrané nelékařské obory
  • KA 2 – Ověření kvality, fidelity a efektivity modelu
  • KA 3 – Příprava vzdělávacích programů – CK v adiktologii
  • KA 4 – Pilotní realizace adiktologických kurzů v praxi
  • KA 5 – Specializační vzdělávání v oboru Klinická adiktologie
  • KA 6 – Tvorba výukových opor a textů
  • KA 7 – Informační kampaň pro sestry

KAM SE OBRÁTIT PRO BLIŽŠÍ INFORMACE

Pokud máte dotaz či zájem o podrobnější informace o projektu, můžete se obrátit na manažera projektu Bc. Jana Michaela Rittera (JanMichael.Ritter@ipvz.cz, tel.: 271 019 415).