1.5 Shrnutí
V této kapitole jste se dozvěděli, že cestování dětí do klimaticky a epidemiologicky závažné oblasti je pro ně větší zátěží než pro dospělého. Děti hůře snášejí změnu času i klimatu a jsou vnímavější k nákazám. U dětí často dochází k nejrůznějším úrazům, k poranění zvířetem, poštípání hmyzem nebo k požití jedovatých rostlin. Děti tvoří mezi mezinárodními cestovateli asi 5 % podíl, ale mezi osobami hospitalizovanými během pobytu v zahraničí je 25 % dětí. Nejčastější příčinou úmrtí cestujícího dítěte jsou úrazy.
Dále jste se dozvěděli, že těhotné v současnosti cestují z různých důvodů i do nejodlehlejších destinací a na delší dobu. V některých oblastech je však třeba počítat s tím, že zde není k dispozici kvalitní porodnická ani neonatologická péče. Těhotná by měla cestovat vždy po předchozí poradě s porodníkem a měla by mít s sebou zprávu obsahující závěr porodnického vyšetření a doklad o krevní skupině a Rh faktoru. Cesta se nedoporučuje těhotným, u nichž vzhledem k celkovému zdravotnímu stavu by pobyt v zahraničí mohl ohrozit matku nebo plod.
Osoby vyššího věku a osoby chronicky nemocné, které plánují pobyt v klimaticky či epidemiologicky rizikové oblasti, by se o vhodnosti a zdravotním zabezpečení své cesty měly poradit s ošetřujícím lékařem a s dostatečným předstihem konzultovat pracoviště cestovní medicíny. Měly by mít při sobě stručnou zprávu o svém zdravotním stavu a užívaných lécích vyhotovenou v některém ze světových jazyků. Užívané léky by měly mít ve dvojím odděleném balení, z nichž jedno si vezmou v příručním zavazadle do kabiny letadla.