základy tropické a cestovní medicíny pro nelékaře - bez autotestů

5.4 Jak se provádí rehydratace u cestovního průjmu?

Vznikající dehydratace při průjmu (viz následující tabulka – Hodnocení stupně dehydratace) je důležitým znakem tíže onemocnění. K náhradě tekutin jsou vhodné slazený čaj, stolní minerálka anebo tzv. roztoky pro perorální rehydrataci (ORS), které obsahují elektrolyty a glukózu.

Dostupné přípravky

V České republice je téměř ve všech lékárnách k dispozici rehydratační roztok s označením Kulíšek. Je určen pro kojence od 2. týdne života. Roztok označený Kulíšek forte se podává dětem od ukončeného 4. měsíce života. Šumivé tablety Fluidex slouží k přípravě rehydratačního roztoku pro dospělé a děti od 3. let. Instantní směs pro přípravu perorálního rehydratačního roztoku s názvem IONTIA prebio obsahuje prebiotickou vlákninu a je určena rovněž pro děti od 3 let věku a pro dospělé. Prášky pro přípravu roztoku prodávané v různých zemích mají různé názvy i složení. Proto při přípravě roztoku se vždy postupuje podle přiloženého návodu.

Dávkování

U lehké dehydratace (viz následující tabulka – Hodnocení stupně dehydratace) podáváme po dobu 4 hodin 30 až 50 ml ORS na kg hmotnosti, u střední 50 až 100 ml a u těžké dehydratace 100 až 150 ml ORS na kg hmotnosti. Po zvládnutí dehydratace se aplikuje po každé vodnaté stolici 10 ml ORS na kg tělesné hmotnosti.

Náhradní rehydratační roztok

V případě akutní potřeby lze pro dospělé a starší děti připravit náhradní rehydratační roztok podle předpisu: 8 čajových lžiček cukru a 1 lžičku kuchyňské soli rozpustit v 1 litru převařené vody a doplnit šťávou z 2 pomerančů nebo grepů. Dospělí pijí 250 až 500 ml a děti 125 až 250 ml tohoto roztoku za hodinu. K rehydrataci jsou nevhodné nápoje obsahující kofein, koncentrované ovocné šťávy, nápoje sycené kysličníkem uhličitým a alkoholické nápoje. Tekutiny se doplňují dle chuti pojídáním slaného sucharu, netučných keksů, bílého chleba, vařené rýže či nemastné bramborové kaše. Z ovoce jsou vhodné banán a strouhaná jablka.

Hodnocení stupně dehydratace

Příznak Dehydratace
lehká střední těžká
Ztráta tělesné hmotnosti < 5 % 5 - 10 % > 10 %
Celkový stav při vědomí
čilý
mírná žízeň
neklid nebo ochablost
velká žízeň
somnolence
letargie
chladná periferie
cyanóza končetin
Kožní turgor normální snížený značně snížený
Puls na periferii plný oslabený, zrychlený nitkovitý až nehmatný
Krevní tlak normální normální nízký až neměřitelný
Oči normální podkroužené zapadlé
Sliznice vlhké oschlé značně suché
Množství moči normální sníženo oligurie až anurie
Vyhlazení kožní řasy promptní zpomalené po více než 2 sekundách