Určeno pro:
psychiatry a lékaře ve specializační přípravě v oboru psychiatrie, pro kontinuální vzdělávání psychiatrů a lékaře jiných oborů, pro pracovníky nelékařských profesí ve zdravotnictví (klinické psychology a další nelékařské profese ve zdravotnictví).
Tématické celky:
Gynekologie a porodnictví, Hygiena a epidemiologie, Chirurgické obory, Interní obory, Onkologické obory, Pediatrické obory, Praktické lékařství, Zobrazovací a laboratorní metody, Psychiatrie, Psychologie, Ostatní lékařské obory, Dermatologie a venerologie, Neurologie, Oftalmologie, ORL, Rehabilitační a fyzikální medicína
Lektoři:
MUDr. PÁLENÍČEK Tomáš, Ph.D.
MUDr. KNOP Vít
MUDr. TYLŠ Filip, Ph.D.
Mgr. VEJMOLA Čestmír
MUDr. WINKLER Vivian
Program:
Psychedelika jako je psilocybin, LSD ale také ketamin či MDMA jsou dnes široce diskutována v souvislosti se stále více přesvědčivými důkazy, které prokazují jejich antidepresivní, anxiolytické a antiadiktivní působení. Na rozdíl od standardních farmakologických intervencí pomocí antidepresiv efekt psychedelik nastupuje významně rychleji, často již hned po jedné dávce. Definují tedy zcela novou skupinu léčiv, tzv. antidepresiv s rychlým nástupem účinku. Za těmito účinky stojí pravděpodobně kombinace několika faktorů. Prvním z nich je změna neuroplasticity a vliv na množství receptorů v mozku, tedy faktory čistě biologické, dalším faktorem je fakt, že psychedelika rychle změní funkční stav našeho mozku, jež je podkladem změn nálady a současně při využití podpůrné terapie dojde i k facilitaci zpracování psychologických obsahů, které mohou stát za duševními obtížemi. Kurz přinese postřehy od neurobiologie účinku psychedelik až po klinické využití psychedeliky asistované psychoterapie.