Program:
Smyslem telemedicíny je vychytat možné hrozby pro pacienty, které by je v pozdějším stádiu mohly ohrozit na životě. Telemedicínské technologie, v tomto případě telerehabilitace, umožní individuálnější a dostupnější kinezioterapii pro jednotlivé pacienty všech věkových skupin od dětí po seniory.
Díky individuálnímu přístupu lze telerehabilitaci využít u širokého spektra diagnóz, nejen u ortopedických či neurologických. Podmínkou telerehabilitace je zprostředkovaný kontakt pacient – terapeut. Distanční kontakt slouží ke vzdálené podpoře a kontrole pacienta (email, videohovor či hlasové zprávy).
Přidanou hodnotou telerehabilitace jsou speciálně vytvořené senzory a nositelná elektronika k záznamu motorické aktivity. V budoucnu může tento distanční sytém sloužit jako varianta péče při epidemiích, přírodních kalamitách či jako prevence nebo varianta terapie pro chronické pacienty.
Posluchači po shlédnutí tohoto výukového bloku pochopí základní principy telerehabilitace z teoretické stránky. Porozumí problematice používání telerehabilitačního řešení v klinické praxi a získají základní orientaci, jak s tímto nástrojem v praxi pracovat. Probrány budou definice pojmů a rozdíl mezi klasickou rehabilitací a telerehabilitací, historie telerehabilitace, poskytování zdravotní péče na dálku a aktuální situace ohledně financování. Na závěr se posluchači dozví o telerehabilitaci z různých pohledů: z pacientova pohledu, terapeutova, lékaře, zdravotní pojišťovny, zdravotnického zařízení a jaké jsou indikace a výhody telerehabilitace.