Je vyžadována podpora jazyka JavaScript

Některé stránky na tomto webu vyžadují podporu jazyka JavaScript. Váš webový prohlížeč jazyk JavaScript nepodporuje nebo jazyk JavaScript není povolen.

Chcete-li zjistit, zda webový prohlížeč podporuje jazyk JavaScript nebo jazyk JavaScript chcete povolit, přečtěte si nápovědu k vašemu webovému prohlížeči.


Krav maga - Bezpečná sebeobrana pro zdravotníky

Dobrý den,
jmenuji se Jan Barták,  v IPVZ jsem se zúčastnil kurzu Krav Maga – Bezpečná sebeobrana pro zdravotníky, a tímto bych se s Vámi rád podělil o své postřehy.

O pořádání kurzu jsem se dozvěděl prostřednictvím Facebookových stránek IPVZ (https://www.facebook.com/ipvz.cz) a na kurz jsem se přihlásil spíše ze zvědavosti.

V mládí jsem dělal judo a mezi svými přáteli znám několik lidí, kteří se Krav Maga aktivně věnují, a vím tedy, o co se jedná. Zajímalo mě, jak takový jednodenní kurz, který vychází z bojového systému vyvinutého Izraelskou armádou, bude vypadat. Za jeden den Vás přece nemůžou naučit sebeobranu, nebo ano?

Nebudu zde tvořit žádnou obsáhlou recenzi a místo toho na rovinu sdělím, že po skončení kurzu jsem byl mile překvapen. Je pravda, že ubránit se efektivně fyzickému útoku Vás nikdo za den nenaučí. Ale to není ani cílem tohoto kurzu. Ten se spíše soustředí, řekl bych, na „management“ osobní ochrany. Dozvíte se tedy, že je důležité si uvědomit jaké hrozby/útoky Vás mohou potkat, nejen na ulici jako občana, ale i v práci  v pozici lékaře/zdravotníka. Jaké jsou psychologické motivy útočníků. Jaké bezpečnostní opatření je vhodné přijmout. Jak se bránit. Jak jednat s policií atd. Této teoretické části je věnovaná dopolední část kurzu. V té odpolední jsem pak měl možnost si vyzkoušet některé techniky sebeobrany, od psychologických motivů při jednání s agresorem (držení těla, řeč, volání o pomoc) po fyzické techniky (kopy, bloky, údery). Obzvláště se mi pak líbil nácvik sebeobrany přizpůsobený pro zdravotníky a to přímo v sanitce, kdy jsme simulovali napadení agresivním pacientem a prošli jsme si různé scénáře řešení konfliktu.

Závěrem bych chtěl říci, že jsem si z kurzu odnesl zajímavé poznatky a podněty. Doporučil bych ho především lidem, kteří se při své práci (zdravotník/lékař) dostávají do konfliktních situací (např. agresivní pacient) a hledají doporučení, jak tyto konflikty řešit a jak předcházet fyzickému napadení. Naopak bych tento kurz nedoporučil zájemcům, kteří mají zájem o fyzickou sebeobranu. Jak na kurzu bylo vysvětleno, fyzická obrana je poslední možné řešení konfliktu, ale to je věc, kterou se na jednodenním kurzu nenaučíte. Těmto zájemcům bych tedy doporučil se poohlédnout v okolí po nejbližším místě, kde se Krav Maga cvičí a v rámci ukázkové hodiny se tréninku zúčastnit.

Aktuální nabídka kurzů KRAV MAGA a dalších akcí pořádaných katedrou nelékařských povolání

Kurz - Psychosomatika pro nelékaře
(termín a místo konání: 22.4.2024)

Kurz – Mozkový jogging
(termín a místo konání: 29.4.2024, Praha)

Certifikovaný kurz - Paliativní péče
(termín a místo konání: 3.6.2024)
obsazeno

Kurz - Základy diagnostiky EKG pro NLZP a lékaře
(termín a místo konání: 8.6.2024, Praha)
obsazeno