Tento projekt je financován z Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost Plus. Registrační číslo projektu: CZ.03.02.02/00/22_045/0003808.
Předmětem projektu je vytvoření vzdělávacích programů zacílených na péči o pacienty s poruchami kognitivních funkcí, syndromem demence a Alzheimerovou nemocí (dále jen „AN“), soustředí se na oblast péče o geriatrické pacienty na odděleních urgentního příjmu a následnou realizaci evidence based vzdělávání. Projekt je určen pro lékařské i nelékařské zdravotnické pracovníky. Po dobu realizace budou pořádány semináře, kurzy a odborné praxe, vzniknou vzdělávací programy pro danou problematiku, odborné výukové materiály a praktické návody k jednotlivým oblastem péče.
ZAMĚŘENÍ A ÚČEL PROJEKTU
Předmětem a hlavním cílem projektu je zkvalitnit péči o geriatrické pacienty a pacienty se syndromem demence prostřednictvím zvýšení znalostí a dovedností lékařských a nelékařských zdravotnických pacientů.
Projekt „TRIDEM“ je rozdělen do dvou částí. Cílem první části (DEM) je zajistit kvalitní vzdělávání všeobecným/zdravotním sestrám a lékařům v oblasti péče o geriatrické pacienty a pacienty se syndromem demence. Druhá část projektu (TRIAGE) je zaměřena na vytvoření vzdělávacího programu pro multidisciplinární týmy (sestry, záchranáře, lékaře) na odděleních urgentního příjmu při poskytování zdravotní a ošetřovatelské péče seniorům/geriatrickým pacientům.
CÍLOVÁ SKUPINA
Pilotní vzdělávání je primárně určeno pro lékaře, zdravotní sestry a zdravotnické záchranáře, kteří mají zájem o prohloubení znalostí a dovedností v oblasti péče o geriatrické pacienty, pacienty s kognitivními poruchami, AN, dále pak v oblasti péče o tyto pacienty ve specifickém prostředí urgentních příjmů. Dle specializace a zaměření budou probíhat tyto kurzy:
- Ošetřovatelská péče o pacienta s poruchami kognitivních funkcí, demencí a AN
Kurz pro všeobecné sestry a další nelékařské zdravotnické pracovníky po získání odborné způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání podle zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činnosti souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních).
Kurz pro lékaře po získání odborné způsobilosti k výkonu lékaře podle zákona č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta.
- Geriatrický pacient na oddělení urgentního příjmu
Kurz pro lékaře po získání odborné způsobilosti získání odborné způsobilosti k výkonu lékaře podle zákona č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta i pro všeobecné sestry a další nelékařské zdravotnické pracovníky po získání odborné způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání podle zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činnosti souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních).
PŘEHLED KLÍČOVÝCH AKTIVIT PROJEKTU
- Část DEM
KA1: Vzdělávání všeobecných sester v péči o pacienty s poruchami kognitivních funkcí, demencí a AN
1.1. Návrh/vytvoření vzdělávacího programu kurzu: Ošetřovatelská péče o pacienta s poruchami kognitivních funkcí, demencí a AN
1.2. Vytvoření „Teachers manual“ a „Students manual“
1.3. Pilotní realizace vzdělávacího programu
1.4. Evaluace
KA2: Vzdělávání lékařů v medicíně dlouhodobé péče
2.1. Návrh vzdělávacího programu kurzu pro lékaře: medicína dlouhodobé péče
2.2. Vytvoření „Teachers manual“ a „Students manual“
2.3. Pilotní realizace vzdělávacího programu
2.4. Evaluace
- Část TRIAGE
KA3: Příprava vzdělávacího programu „Geriatrický pacient na oddělení urgentního příjmu“
KA4: Realizace kurzu „Geriatrický pacient na oddělení urgentního příjmu“
4.1. Prezenční část kurzu
4.2. Webináře
4.3. Odborná praxe na urgentním příjmu
4.4. Evaluace
KA5: Evaluace
KA6: Vytvoření odborné výukové publikace a výukových skript – sborníků
6.1. Odborný výukový text
6.2. Sborníky přednášek
KAM SE OBRÁTIT PRO BLIŽŠÍ INFORMACE
Aktuální projektové kurzy jsou vysány na stránkách IPVZ, kde je možné se přihlásit.
Odkaz na aktuálně vypsané kurzy: www.ipvz.cz/vzdelavaci-akce/7017
Pokud máte dotaz či zájem o podrobnější informace o projektu, můžete se obrátit na manažerku projektu Mgr. Lenku Bartošovou (lenka.bartosova@ipvz.cz, tel.: 271 019 241).